FIBA Avrupa Kupası’na 2 Türk takımı katılacak

FIBA Erkekler Avrupa Kupası’nda 2022-2023 döneminde 2 Türk grubu gayret edecek.

Tertipten yapılan açıklamaya nazaran Türkiye’den Gaziantep Basketbol, turnuvaya direkt katılma hakkı kazanırken, Beşiktaş ise ön eleme kademesinden başlayacak.

Olağan dönemde Gaziantep Basketbol’un yanı sıra Kangoeroes Basket Mechelen (Belçika), BC Balkan (Bulgaristan), HAKRO Merlins Crailsheim (Almanya), Hapoel Galil Elion (İsrail), New Basket Brindisi (İtalya), Donar Groningen (Hollanda), Anwil Wloclawek (Polonya), Porto (Portekiz) ve CSM Oradea (Romanya) direkt iştirak hakkı elde etti.

Basketbol Şampiyonlar Ligi eleme tiplerine katılacak kulüplerden 19’u, olağan dönemine kalamamaları durumunda FIBA Avrupa Kupası’na katılmayı tercih ettiğini belirtti. Bu kulüplerin en fazla 18’i FIBA Avrupa Kupası’na katılabilecek ve direkt olağan dönemden başlayacak.

Bu nedenle FIBA Avrupa, olağan dönemde kalan yerleri dolduracak ve 2022-2023 döneminde uğraş edecek kulüpleri belirlemek için 27-30 Eylül’de dört eleme turnuvası düzenleyecek. Dört eleme turnuvasına katılacak olan 22 kulüp, evvelki üç dönemdeki FIBA Avrupa Kupası sonuçlarına nazaran kura çekimi için altı torbaya bölünecek.

Turnuvalara direkt yarı final kademesinde katılacak 10 seri başı kulüp olacak ve bunlar birinci torbada dört grup, ikinci torbada dört grup ve üçüncü torbada iki kadro olacak halde yerleştirilecek.

Birinci torba (seri başı takımlar): ZZ Leiden (Hollanda), Sporting (Portekiz), Kapfenberg Bulls (Avusturya), Rilski Sportist (Bulgaristan)

İkinci Torba (seri başı takımlar): Telenet Giants Antwerp (Belçika), Kataja Basket (Finlandiya), Sigal Prishtina (Kosova), Beşiktaş

Üçüncü Torba (2 seri başı takım): Hapoel Haifa (İsrail), Cholet Basket (Fransa), Kalev/Cramo (Estonya), Petrolina AEK (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi)

Dördüncü torba: SCMU Craiova (Romanya), Czarni Slupsk (Polonya), BG Gottingen (Almanya), Aris BSA (Yunanistan)

Beşinci torba: BC CBET Jonava, BC Wolves (Litvanya), BC Trepca (Kosova), Jamtland Basket (İsveç)

Altıncı torba: KK Cedevita Junior (Hırvatistan), Thor Thorlakshofn (İzlanda)

Statü

A ve B turnuvalarında, tüm çeyrek finaller tamamlanana kadar üçüncü torbadaki kadrolar altıncı torbadaki gruplarla ve dördüncü torbadaki kadrolar beşinci torbadaki ekiplerle eşleşecektir.

C ve D turnuvalarında, üçüncü torbadaki iki seri başı kadro direkt yarı finallere yerleşecek.

Kura çekimi 14 Temmuz Perşembe günü Almanya’nın Münih kentinde yapılacak.